poniedziałek, 29 marca 2010
BSzK 2010 w obiektywie - część druga
Przed wami drugą część fotorelacji Macieja Jasińskiego. Także w kilku innych miejscach można znaleźć materiały przywołujące zdarzenia z soboty.
Warsztaty dobiegają końca - KRL omawia prace uczestników.
Maciej „Simson” Simiński zupełnie nie stresował się przed spotkaniem z fanami - w tle jego ilustracje.
Przybył również mieszkający w Bydgoszczy fan komiksu z Indii, który swego czasu sam rysował komiksy.
Krzysztof „Kris” Różański zaprezentował na wystawie prace przygotowane w zupełnie nowym stylu, zapowiadające jego najnowszy projekt komiksowy i specjalnie na tę okazję założonego bloga.
Sławek Kiełbus niezmiennie oblegany przez fanów, tym razem dopadł go również TeO.
Podobnie jak Krzysztof Wyrzykowski, który nie odmawiał fanom wykonania ilustracji.
Za chwilę rozpocznie się konkurs wiedzy o komiksie - prawie 40 pytań i tyle samo nagród do zgarnięcia.
Last but not least - prosto z zajęć na uczelni dotarł Jacek Michalski. Wielu fanów było zawiedzionych, bowiem spieszył się do domu, aby dokończyć rysowanie komiksu o Katyniu.
Spotkanie z Simsonem poprowadził kolega z Produkt Crew, Łukasz Chmielewski.
Spotkanie z profesorem Jerzym Szyłakiem było poświęcone najważniejszym polskim rysownikom ostatniego dziesięciolecia. Krzysztof Mirowski prowadził rozmowę w ulubionej hawajskiej koszuli, dzięki czemu czuł się na tyle pewnie, że pozwalał sobie chwilami na odmienne zdanie niż prof. Szyłak.
Niektórym dostało się za lenistwo, innych chwalono za konsekwencję w tworzeniu i dużą pomysłowość.
Na wystawie pojawiły się prace Łukasza Ciaciucha, który w ostatnich latach stworzył kilka serii pasków i kilka krótszych komiksów - pora teraz na pierwszy autorski album, Łukaszu!
A także Krzysztofa Trystuły znanego wszystkim fanom gier komputerowych z okładek, które tworzy.
Impreza zmierzała powoli ku końcowi - Andrzej Janicki, Jerzy Szyłak i Krzysztof Różański dyskutują o stanie polskiego komiksu, lub o czymś równie istotnym.
Andrzej Janicki cały dzień był oblegany przez media i łowców autografów, w końcu późnym popołudniem znalazł czas na krótką sesję fotograficzna na tle swoich prac.
W oczekiwaniu na zamówione posiłki regeneracyjne (Kris, Andrzej Janicki, Simson, Krzysztof Mirowski i Piotr Mirski).
W drodze do „Węgliszka” można się było natknąć na plakaty reklamujące naszą imprezę.
W kawiarni przy Starym Rynku pojawiło się ponad 30 fanów komiksu. Oj, się działo!
BSzK 2010 w obiektywie - część pierwsza
Zaczynam łapać oddech po mocnej dawce wrażeń, jaką zaoferowała „Bydgoska Sobota z Komiksem” i przedstawiam pierwszą część fotorelacji z imprezy przygotowaną przez Macieja Jasińskiego.
„Bydgoska sobota z komiksem” rozpoczęła się od spotkania ze Sławomirem Kiełbusem, które odbyło się w sali sesyjnej bydgoskiego Ratusza.
Sala była wypełniona po brzegi najmłodszymi fanami serii „Zaczarowana Altana”.
Sławek Kiełbus w ogniu pytań, a po lewej stronie główna organizatorka imprezy i prowadząca spotkanie Aleksandra Garbowska.
Po spotkaniu rysownika czekała długa sesja rozdawania autografów.
Życiowe doświadczenie się przydaje - zanim dzieci opuściły salę, miejsce w kolejce zajęli starsi fani komiksów Kiełbusa.
Jednak najmłodsi bardzo cierpliwie czekali na autografy.
Wnętrze „Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej” tuż przed południem. W kółeczku rozmawiają: Krzysztof Mirowski, Ystad, Andrzej Janicki (skutecznie zasłaniający Śledzia), Krzysztof „Kris” Różański, Łukasz Chmielewski, Bele, Asu i Krl.
Spotkanie z wydawnictwem „BB Team” reprezentowanym przez Magdalenę Bochniak oraz Andrzeja Janickiego, spotkanie prowadzi siedzący po lewej stronie Maciej Jasiński.
Kolejne publikacje wydawnictwa pojawią się w październiku. Poza zapowiadanym już tomem przygód Binio Billa być może ukaże się również niedokończony komiks „My nigdy nie śpimy”.
W planach są także wznowienia komiksów z „Dziennika Wieczornego” - na początek, te, których oryginały się zachowały.
Na spotkanie przybył także Andrzej Nowakowski znany z serii „Doman” i „Larkis” czy „Nocy sprawiedliwych pięści”.
Jakub Mathia - komiksowy debiutant z Bydgoszczy, ale już nagrodzony w prestiżowym konkursie.
Maciej Jasiński na tle komiksu „Człowiek kolejka”, do którego napisał scenariusz.
Komiksowe warsztaty rozpoczęte. Młodzi rysownicy pracują pod okiem KRL-a.
Niestety Śledziu musiał kilka godzin później wracać do Warszawy.
Jacek Przybylski, którego nowy komiks wkrótce trafi do druku (napiszemy o tym więcej za jakiś czas).
piątek, 12 marca 2010
Bydgoska Sobota z Komiksem
27 marca w Bydgoszczy odbędzie się kolejna edycja imprezy komiksowej, tym razem pod nieco zmienionym tytułem „Bydgoska Sobota z Komiksem”. Tego dnia w bydgoskim Ratuszu (ul. Jezuicka 1) oraz w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej (ul. Królowej Jadwigi 14, teren Wyższej Szkoły Gospodarki) spotkać będzie można miedzy innym Magdalenę Bochniak (Córkę legendy komiksu Jerzego Wróblewskiego), Sławomira Kiełbusa (autora „Zaczarowanej Altany”), Maciej Simińskiego i innych twórców nieodżałowanego magazynu „Produkt”. Podczas imprezy otwarta będzie również wystawa prac bydgoskich rysowników, na mini - giełdzie komiksowej będzie można nabyć kilka bardzo interesujących pozycji komiksowych a na zakończenie zaplanowano projekcję filmu „Shogun Assassin” w ramach cyklu „Wiadro krwi z kosmosu”, na co dzień odbywającego się w tak znanych warszawskich klubach jak Jadłodajnia Filozoficzna czy Zwiąż Mnie.
Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta Bydgoszczy, partnerem akademickim Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, sponsorami zaś znane wszystkim fanom komiksu wydawnictwa Egmont i Zin Zin Press.
Serdecznie zapraszamy do udziału - wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny!!!
Program imprezy
Najnowsze wieści z Tajnego Centrum Operacyjnego Bydgoskiej Soboty z Komiksem (TCOBSzK):

- 10.30 – 11.30 Spotkanie ze Sławomirem Kiełbusem – autorem rysunków do komiksu „Zaczarowana Altana” - Sala Sesyjna Ratusza, ul. Jezuicka 1
- 12.00 Spotkanie z córką Jerzego Wróblewskiego – Magdaleną Bochniak (wspomnienie Jerzego Wróblewskiego i plany wydawnicze BB Team) - APK
- 12.45 Spotkanie i warsztaty komiksowe z Karolem Kalinowskim (autor komiksu „Łauma” uznawanego przez wielu krytyków za komiks roku 2009) - APK
- 14.30 Konkurs wiedzy o komiksie - APK
- 15.00 Spotkanie z Maciejem Simińskim - APK
- 16.00 Wykład prof. Jerzego Szyłaka (Uniwersytet Gdański) - APK
- 17.00 Projekcja filmu „Shogun zabójca” poprzedzona słowem wstępnym Piotra Mirskiego (wstęp od lat 18) - APK
- Koniec imprezy około godziny 19.00

- Informacje o naszej imprezie docierają do wszystkich zainteresowanych dzięki uprzejmości i nieprzymuszonej woli komiksowych serwisów i bloggerów (Aleja, AQQ, Gildia, Polter, WAK, Kolorowe, KG, Kris, Huncwot, Śledziu, Sławomir Kiełbus, WRAK). Dziękujemy!
- Do grupy sponsorów BSzK dołączyła znana na całym świecie firma Pentel, producent świetnych długopisów, ołówków, markerów, gumek (moich ulubionych) i profesjonalnych pisaków z pędzelkowymi i kaligraficznymi końcówkami. Firma Pentel zaoferowała niektóre ze swoich produktów do wykorzystania podczas warsztatów prowadzonych przez KRL`a oraz w formie nagród dla kilku uczestników.
- Obecność na imprezie zapowiedział także Pan Włodzimierz Podczaski z firmy Forza Cuiavia, która zajmuje się promocją regionu kujawsko - pomorskiego, również w postaci publikacji komiksowych min. „Diabeł wenecki”.
- Maciej Jasiński przygotował wydruk jednego z rozdziałów książki, nad którą pracuje „Jerzy Wróblewski - Mistrz z Bydgoszczy” (tylko 20 egzemplarzy!), które będą mogli otrzymać uczestnicy sobotniego spotkania z Magdaleną Bochniak i BB Team.
środa, 10 marca 2010
Nagrody w konkursie FOR




Subskrybuj:
Posty (Atom)